یک گربه یک مرد یک مرگ/ لیوانلی

ساخت وبلاگ
چکیده : یک گربه یک مرد یک مرگ   زولفو لیوانلی محمدامین سیفی اعلا   انتشارات ققنوس سال نشر: ۱۳۸۵  داستان در ... با عنوان : یک گربه یک مرد یک مرگ/ لیوانلی بخوانید :

یک یک مرد یک مرگ

 

زولفو

محمدامین سیفی اعلا

 

انتشارات ققنوس

سال نشر: ۱۳۸۵

 داستان در مورد پناهندگان سیاسی از آسیا و آمریکای لاتین هست که توی سوئد کنار هم زندگی می کنند یه نمای کوچیک از زندگی قبلیشون و این که جه طکر وارد سوئد شدند و بعد دردی که توی غربت می کشند روند و جریانی که اونها را تو خودش می کشه و مشکلات و رفاهی که باهاش مواجه می شوند .

کتاب نسبتا قشنگیه روحیه احوالات و تغییرات را ساده اما خوب حلاجی کرده لحنش هم ساده و در عین حال گیراست . خوب جمع و جورش می کنه هدفمنده ولی شخصا معتقدم چهارچوب را قشنگ در نیورده یک جوری مبحث کتاب باز می شه انگار تمرکز روی سامی جوان مهاجر ترکه حتی نصف فصل ها یادداشت ها و تحلیلای اونه ولی بعد بقیه هم با همین اهمیت وارد گود می شن یعنی یه انتظار دیگه داری یه جور دیگه می شه و یک دفعه تمرکز اولیه پاشیده می شه.

گفتم یک نویسنده دیگه هم از کشورهای دور و بر خودمون معرفی کنم و بعد برگردم سر تازه های نشر . اقای زیوانلی نویسنده اهنگ ساز کارگردان و سیاستمدار ترکیه ای هستند که البته شهرت عمده اش به خاطر آهنگ سازیه و خیلی موفق بوده توی این زمینه و اصلا رشته تحصیلیشم موسیقیه . برای این کتاب جایزه رمان سال ترکیه رو برد. خودش گفته از ایران شناخت خوبی داره و خیلی خوشحاله که کتاب هاش به فارسی هم ترجمه شده و یه جوری اینها داستان ما ایرانی ها هم هست و البته یکی از مهاجرها هم پسری ایرانی به اسم رضاست که خیلی خوب گذشته و فرهنگ ایرانیشو در اورده.

قسمت های زیبایی از کتاب

شهر همه چیزش ما را برمی افروخت. حتی از این که اتوبوس ها و قطارها سر وقت می آمدند عصبانی می شدیم و به این فکر می کردیم که چرا اصلا تاخیر نمی کنند.

طعمه شدن فقط سرنوشت آهوها بزها گوسفندها خرگوش ها گاوها و خلاصه علف خواران بود . آن ها بی ضرر بودند . با علف تغذیه می کردند به کسی حمله نمی کردند و به دنیا ضرر نمی رساندند. درست به همین خاطر قربانی می شدند.


برچسب‌ها: زولفو لیوانلی, محمدامین سیفی اعلا, انتشارات ققنوس معرفی کتاب...
ما را در سایت معرفی کتاب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 9 دی 1396 ساعت: 17:10