راه اصفهان/ سینوئه

ساخت وبلاگ
چکیده : راه اصفهان   ژیلبر سینوئه عبدالرضا هوشنگ مهدوی   انتشارات پیکان سال نشر: 1385 ابوعلی سینا پزشک بزرگ... با عنوان : راه اصفهان/ سینوئه بخوانید :

راه اصفهان

 

ژیلبر سینوئه

عبدالرضا هوشنگ مهدوی

 

انتشارات پیکان

سال نشر: 1385

ابوعلی سینا پزشک بزرگ ایرانی شاگردی داشته (ابوعبید جوزجانی) که از زمانی که باهاش بوده شروع به خاطره نویسی می کنه و آقای سینوئه هم بیشتر مطالب کتاب را با استناد به همین خاطرات نوشته . از جایی کتاب شروع می شه که ابوعلی سینا جوانه و قدرت ذهنی و گستردگی دانشش به همه ثابت شده . ولی سیر اتفاقات وقایع سیاسی و رئیس ها و فرمانرواها باعث آوارگی همیشگیش می شن. نشون می ده چه قدر علوم مختلف را دوست داشته چند تا درمان خیلی خاصشو ذکر می کنه و این که در دوران وزارتش چه به سرش می یاد . اون با دختری به نام یاسمین که همسر فراری خلیفه بغداد بوده ازدواج می کنه عاشقش می شه و نهایتا خلیفه اون را می بینه و از ابن سینا جداش می کنن و توی سفر بعدی ابن سینا فوت می کنه .

جالبه خیلی اهل شراب و مراوده با خانم ها بوده و پدرش را وقتی بیمار بوده نمی تونه نجات بده . کتاب ارزشمندیه نمی شه گفت کامل موثق ولی به هر حال تلنگری خوردن و آشنا شدن با دانشندای بزرگ کشور کار مهمیه که این کتاب می کنه . و دیدم واقعا حالا که بحثش شد واقعا حیفه کتاب آقای سینوئه را که راجع به ایران هست معرفی نکنم . این کتاب دومین رمان ایشون هست.

 

قسمت های زیبایی از کتاب

خواهی دید که شاهزادگان و گدایان همانند یکدیگر رنج می برند و متقاعد خواهی شد که همه ی ما در برابر آلام و مصایب یکسانیم .

 

عشق برادر فقط عشق ، من این کار را تنها به خاطر چشمان زیبای تنها دخترم شروع کردم...

 

اصفهان ، شهر زیبا ، گل شکفته ، اصفهان که معمولا آن را سر پیکری می نامند که فارس و کرمان دو دست و آذربایجان و ری دو پای آن هستند . اصفهان که هزار دهکده ، چراگاه ، مزارع جو و ارزن و تنباکو و روناس و زعفران پیرامون آن را فرا گرفته است.شبکه ی آب هایی چون زرین رود و زاینده رود از میان آن می گذرد و تا مرداب گاوخونی جاری است .

 

قول یک مرد در نظر من مثل موج دریاست ،به همان سرعتی که اوج می گیرد ناپدید می شود.

 

گاهی دانشمند بودن یک نفر به قیاس از بیسوادی دیگران است .

 

جز آنچه طبیعت انسان را قادر به تحمل ساخته کاری از دست کسی ساخته نیست .


برچسب‌ها: ژیلبر سینوئه, عبدالرضا هوشنگ مهدوی, انتشارات پیکان معرفی کتاب...
ما را در سایت معرفی کتاب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت: 1:30