راه اصفهان/ سینوئه

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

راه اصفهان

 

ژیلبر سینوئه

عبدالرضا هوشنگ مهدوی

 

انتشارات پیکان

سال نشر: 1385

ابوعلی سینا پزشک بزرگ ایرانی شاگردی داشته (ابوعبید جوزجانی) که از زمانی که باهاش بوده شروع به خاطره نویسی می کنه و آقای سینوئه هم بیشتر مطالب کتاب را با استناد به همین خاطرات نوشته . از جایی کتاب شروع می شه که ابوعلی سینا جوانه و قدرت ذهنی و گستردگی دانشش به همه ثابت شده . ولی سیر اتفاقات وقایع سیاسی و رئیس ها و فرمانرواها باعث آوارگی همیشگیش می شن. نشون می ده چه قدر علوم مختلف را دوست داشته چند تا درمان خیلی خاصشو ذکر می کنه و این که در دوران وزارتش چه به سرش می یاد . اون با دختری به نام یاسمین که همسر فراری خلیفه بغداد بوده ازدواج می کنه عاشقش می شه و نهایتا خلیفه اون را می بینه و از ابن سینا جداش می کنن و توی سفر بعدی ابن سینا فوت می کنه .

جالبه خیلی اهل شراب و مراوده با خانم ها بوده و پدرش را وقتی بیمار بوده نمی تونه نجات بده . کتاب ارزشمندیه نمی شه گفت کامل موثق ولی به هر حال تلنگری خوردن و آشنا شدن با دانشندای بزرگ کشور کار مهمیه که این کتاب می کنه . و دیدم واقعا حالا که بحثش شد واقعا حیفه کتاب آقای سینوئه را که راجع به ایران هست معرفی نکنم . این کتاب دومین رمان ایشون هست.

 

قسمت های زیبایی از کتاب

خواهی دید که شاهزادگان و گدایان همانند یکدیگر رنج می برند و متقاعد خواهی شد که همه ی ما در برابر آلام و مصایب یکسانیم .

 

عشق برادر فقط عشق ، من این کار را تنها به خاطر چشمان زیبای تنها دخترم شروع کردم...

 

اصفهان ، شهر زیبا ، گل شکفته ، اصفهان که معمولا آن را سر پیکری می نامند که فارس و کرمان دو دست و آذربایجان و ری دو پای آن هستند . اصفهان که هزار دهکده ، چراگاه ، مزارع جو و ارزن و تنباکو و روناس و زعفران پیرامون آن را فرا گرفته است.شبکه ی آب هایی چون زرین رود و زاینده رود از میان آن می گذرد و تا مرداب گاوخونی جاری است .

 

قول یک مرد در نظر من مثل موج دریاست ،به همان سرعتی که اوج می گیرد ناپدید می شود.

 

گاهی دانشمند بودن یک نفر به قیاس از بیسوادی دیگران است .

 

جز آنچه طبیعت انسان را قادر به تحمل ساخته کاری از دست کسی ساخته نیست .


برچسب‌ها: ژیلبر سینوئه, عبدالرضا هوشنگ مهدوی, انتشارات پیکان
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت: 1:30
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها