یک شاخه گل سرخ برای شوشان/ سینوئه

ساخت وبلاگ
چکیده : یک شاخه گل سرخ برای شوشان   ژیلبر سینوئه عبدالرضا هوشنگ مهدوی   انتشارات علم سال نشر : 1394 داستان ... با عنوان : یک شاخه گل سرخ برای شوشان/ سینوئه بخوانید :

یک شاخه گل سرخ برای شوشان

 

ژیلبر سینوئه

عبدالرضا هوشنگ مهدوی

 

انتشارات علم

سال نشر : 1394

داستان در مورد ارامنه و ظلمی هست که دولت عثمانی به اونها می کنه . مسیحی ها شهروندهای دسته دوم حساب می شوند حتی عبور مرورشون بین شهرها باید مجوز داشته باشه اذیتشون می کنند چند بار کشتار دسته جمعی علیه اونها راه انداختند و الان باز به واسطه شروع جنگ و ترسیدن از خیانتشون دولت می خواد اذیتشون کنه . داستان یک خانوداه را داریم که درگیر این قضیه هستند خود داستان همینه و با درگیر کردن خواننده توی یک زندگی خانوادگی داستان غمناک ارامنه را تعریف می کنه .

از آقای سینوئه کتاب های شهرزاد و دختر نیل که در ادامه هم بودند را معرفی کرده بودم ایشون رمان های این تیپی زیاد دارند داستانی را می یان در یک برهه تاریخی تعریف می کنند تا از این طریق واقعیت های اون زمان را یادآوری کنند . از نظر ادبی خیلی خاص نیستند ولی برای آشنایی تاریخی گزینه های خوبی اند . چه قدر ولی بعد خوندن کتاب آدم از انسان بودنش خجالت می کشه چرا این قدر نگاه ها باید نژادپرستانه باشه .

 

قسمت های زیبایی از کتاب

زور می تواند همه چیز را خرد و نابود کند ولی تنها یک چیز وجود دارد که در برابرش ناتوان است و آن اندیشه است .

برای غربی ها ترکیه ی اصلاح شده تقویت شده و قادر به خودکفایی به منزله مردن مرغ تخم طلایی است . پایان امتیازات نان و آب دار و معاملات پرسود است . درست مانند معلمی که منافع فراوانی از شاگردش به جیب می زند و نه آرزوی مرگ او را دارد و نه بلوغ او را . تنها چیزی که می خواهد این است که شاگرد هر چه بیشتر کودک بماند.

 

انسان ها کم حافظه اند و فراموش می کنند ولی زمین فراموش نمی کند و ردپای اجدادمان را در قلب خود حفظ می کند ، رد پای ارمنستانی که به آن تعلق داریم .


برچسب‌ها: ژیلبر سینوئه, عبدالرضا هوشنگ مهدوی, انتشارات علم معرفی کتاب...
ما را در سایت معرفی کتاب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : جمعه 19 آبان 1396 ساعت: 12:25